?

Mapa strony Kontakt

Do pokoju dziecka

Aranżacja pokoju dziecka + propozycje dla pokoju nastolatka

Urządzenie pokoju dziecięcego, wbrew pozorom, nie jest rzeczą łatwą. Wnętrze to powinno być przestronne, dobrze oświetlone i przede wszystkim bezpieczne. Ma sprzyjać nauce, odpoczynkowi i zabawie. Odpowiednie dobranie kolorystyki, motywów, mebli i elementów dekoracyjnych może wpłynąć na rozwój wyobraźni dziecka oraz sprawić, że będzie czuło się komfortowo w zaprojektowanym przez nas otoczeniu. 

Istotne jest, aby dobrze znać zainteresowania naszej pociechy, a w razie wątpliwości - dopytać ją o ulubione bajki, gry, postaci z komiksów czy filmów przygodowych. Znając preferencje dziecka łatwiej będzie nam stworzyć interesującą i praktyczną aranżację. 

W pokoju dla malucha najlepiej sprawdzą się pastelowe róże, błękity, żółcie, pomarańcze i jasne fiolety. Niezbędna będzie lampka nocna i skrzynia na zabawki, ewentualnie sprytnie zagospodarowana wnęka w ścianie. Od pewnego czasu modne są bajkowe fototapety na ścianie oraz świecące ozdoby na suficie.

 

Co zawiesić w oknach?

roleta materiałowa w pokoju dziecinnymBy wnętrze było bardziej przytulne, warto wybrać kolorowe rolety: wolnowiszące, rolety na dzień/noc lub odporne na uszkodzenia mechaniczne rolety materiałowe podgumowane, które łatwo jest wyczyścić (pamiętajmy jednak, że zapewniają one jednocześnie maksymalne zaciemnienie pomieszczenia). Raczej nie wskazane są żaluzje, na których szybciej zbiera się kurz i wymagają częstszego i bardziej dokładnego czyszczenia, niż rolety materiałowe.

Wybierając osłonę do okna, która ma nam służyć przez lata, warto wybrać pomiędzy:

 • jednolitym kolorem rolety
 • subtelnym wzorem nadrukowanym na rolecie

Nie ma sensu kupowania rolet z wizerunkami bohaterów z bajek, jakie czasem znaleźć można w sklepach. Pamiętajmy, że  dzieci szybko dorastają
i nim się spostrzeżemy, nasza pociecha z księżniczki zmieni się np. w wielbicielkę stylu safari. Możemy w zamian zaopatrzyć się w disney'owe naklejki na okno – będzie można je zmieniać wraz z odkrywaniem nowych zainteresowań u dziecka.

Raczej unikajmy zbyt długich firan i zasłon – dzieci (zwłaszcza młodsze) mogą próbować je ściągnąć.


Okno w pokoju dziewczynki

By okno wyglądało ciekawiej, zamontowaną roletę materiałową możemy ozdobić przyszytymi pionowo dwoma tasiemkami zakończonymi u dołu kokardką. Do tego pasować będą niedługie zasłonki z woalu spięte ozdobnymi magnesami lub klipsami. Zamiast firanki można powiesić kolorowe lambrekiny.

W pokoju dziewczynki sprawdzą się także neutralne motywy kwiatowe oraz zwisające motyle czy szklane paciorki mieniące się w słonecznym świetle.
 

Okno w pokoju chłopca

Uzupełnieniem gładkiej rolety materiałowej może być zasłona lub firanka z ulubionym motywem dziecka. Jeśli cały wystrój pokoju przepełniony jest wizerunkami komiksowych bohaterów, dobrze będzie się prezentować jednokolorowa roleta bez zbędnych dodatków. Popularne są aranżacje łączące biel i błękit (na przykład biało-niebieskie pasy). Pokoje astronauty, piłkarza oraz kierowcy rajdowego cieszą się największym uznaniem wśród najmłodszych.

 

U nastolatka

roleta okienna w pokoju nastolatkaDobrze, jeśli nasza dorastająca pociecha nie będzie miała nic przeciwko pozostaniu przy jasnych kolorach ścian. Można oczywiście odświeżyć pokój i na przykład jasny róż, który dotąd dominował w pomieszczeniu, zamienić na inny kolor. Jednak z całą pewnością wciąż dobrze będą się sprawdzały pastele lub po prostu biel. Brak ekstrawagancji na ścianach ułatwi skupienie i ukoi nieco szalejącą we wnętrzu młodego człowieka burzę hormonów.

Dobrym wyborem może okazać się również jasna tapeta z pastelowymi motywami (warto zauważyć, że tapety wracają do łask i ten argument prawdopodobnie będzie mieć pewne znaczenie dla nastoletniej duszy, pragnącej być "trendy").

A co z oknami? Również w tym przypadku sprawdzą się rolety. Nie jest wykluczone, że optować za nimi będzie samo dziecko, któremu znacznie łatwiej będzie od czasu do czasu przetrzeć je wilgotną ścierką i zapomnieć o problemie związanym z pilnowaniem czystości i porządku.

O pozostałych elementach dekoracyjnych pozwólmy zadecydować samemu dziecku. Dobrze, jeśli będzie miało ochotę konsultować z nami swoje pomysły, ale nie naciskajmy zbytnio, jeśli postanowi urządzić pokój po swojemu. Ma do tego pełne prawo.


Urządzając pokój dla swojego dziecka, przestrzegajmy poniższych zasad:

 • aranżujmy wnętrze w taki sposób, by można było łatwo zmienić jego wystrój;
 • nie przesadzajmy z dodatkami mogącymi rozpraszać uwagę dziecka;
 • zadbajmy o odpowiednie oświetlenie (zarówno sztuczne jak i naturalne), nie wybierajmy zbyt ciemnego koloru rolet;
 • gdy pokój należy do kilkulatka, wszelkie ozdoby okienne zawieszajmy na odpowiedniej wysokości i solidnie je mocujemy;
 • nie zastawiajmy parapetów kwiatami w doniczkach;
 • elementy wyposażenia wnętrza wybierajmy razem z dzieckiem.

 

Ostateczny wybór dekoracji - uzasadnienie

W mojej ocenie najlepiej w pokoju dziecka (zarówno kilkuletniego, jak i nastoletniego) sprawdzi się roleta materiałowa.

 • łatwo utrzymać ją w czystości (wystarczy regularnie przecieraż zwilżoną ścierką) co jest istotne zwłaszcza w sytuacji, w której nasza pociecha jest alergikiem;
 • możliwe jest przymocowanie do niej różnych dodatków (wybranych w oparciu o zainteresowania malucha);
 • jest wystarczająco wytrzymała, by oprzeć się próbom siły kilkuletka, ciekawego świata;
 • zapewnia zaciemnienie pomieszczenia w takim stopniu, w jakim jest to w danym momencie potrzebne;
 • jest lekka i jej zwijanie/rozwijanie nie wymaga dużego wysiłku

 

Tekst i dobór fotografii: Joanna Drewnowicz

Aranżacją wnętrz zajmuje się na co dzień. Pracuje przede wszystkim w Warszawie, ale realizowała także zlecenia poza granicami stolicy.


Konsultacja: Piotr Płocki

Od wielu lat prowadzi firmę projektującą i produkującą rolety i żaluzje. Firma MULTIROLETY działa na terenie Łodzi i Warszawy.