?

Mapa strony Kontakt

Do łazienki

Aranżacja okna w łazience

W przypadku wyboru zasłony dla okna w łazience, musimy kierować się tymi samymi zasadami, co przy dobieraniu dekoracji okiennej dla kuchni. Roleta lub żaluzja, którą wybierzemy, musi być:

  • odporna na wilgoć;
  • odporna na parę;
  • łatwa do czyszczenia.

Nie możemy też zapomnieć o jednym dodatkowym atrybucie takiej dekoracji - w razie potrzeby, musi idealnie zakrywać okno. Chyba nikt nie miałby bowiem chęci na kąpanie się przy publice? ;)


Roleta materiałowa

Roleta materiałowa w łazienceTo znów mój faworyt. Jeśli dobierzemy odpowiedni do wnętrza kolor i wytrzymały materiał, taka dekoracja nie tylko będzie służyć nam przez lata, ale będzie też znakomitą dekoracją i uzupełnieniem wnętrza łazienki. Można ją wykorzystać nawet w oknach, które znajdują się bezpośrednio nad wanną - chlapiąca woda czy prysznic nie wyrządzą jej krzywdy, a jej czyszczenie po zamoczeniu sprowadzi się do przetarcia suchą ściereczką.

Dodatkową zaletą jest możliwość zamontowania takiej rolety w oknie na poddaszu, takim jak na zdjęciu obok.

Jeśli nie jesteśmy pewni jakiego konkretnego materiału szukać dla rolety "łazienkowej" nie obawiajmy się rozmowy z ekspertem, czyli producentem rolet. Dobry fachowiec nie tylko chętnie odpowie na nasze pytania, ale także przyjedzie do nas z próbnikami materiałów i pomoże w podjęciu decyzji. Dzięki temu upewnimy się, że zakup będzie udany, a wybrana roleta nie będzie wymagała wymiany już po kilku miesiącach, często na zupełnie inny produkt (złe dobranie rolety materiałowej może nas skutecznie zniechęcić do tej dekoracji - na szczęście łatwo takiej pomyłki możemy uniknąć).
 

Roleta rzymska

roleta rzymska w oknie łazienkiTakże ta dekoracja sprawdzi się w łazience, choć będzie wymagała od nas nieco więcej uwagi w kwestii konserwacji. Dobra wiadomość jest taka, że ten rodzaj rolety można wyprać (byle ostrożnie!), usuwając w ten sposób zanieczyszczenia. Jednak i w tym przypadku warto zasięgnąć opinii fachowca (najlepiej, by przyjechał do naszego domu i obejrzał łazienkę - wówczas łatwiej będzie mu doradzić nam wybór odpowiedniej dekoracji). Zdecydowanie nie warto podejmować decyzji o zakupie rolety rzymskiej wyłącznie w oparciu o jej atrakcyjną cenę, przytwierdzoną na półce w przypadkowym centrum handlowym. Takie dekoracje powinny być zamawiane zawsze na wymiar! I dla konkretnego pomieszczenia. Pamiętajmy, że czasy gdy wszystkie pomieszczenia wyglądały tak samo, mamy już szczęśliwie za sobą ;)

Zaletą tej rolety jest niewątpliwie atrakcyjny wygląd. Odpowiednio dobrana do wnętrza, w łazienkowym oknie zaprezentuje się naprawdę świetnie. Znakomicie komponować będzie się z jasnymi ścianami i meblami w kolorze naturalnego, sosnowego drewna.

Skutecznie ochroni nas również przed wzrokiem zainteresowanych sąsiadów, a pomieszczenie - przed nadmiarem światła.Żaluzje aluminiowe

żaluzje aluminiowe w oknie łazienkiTo bezpieczny wybór, sprawdzony w tysiącach łazienek na całym świecie. Estetyczne, dostępne w niezwykle bogatej gamie kolorystycznej, stosunkowo łatwe w utrzymaniu w czystości. Przede wszystkim zaś odporne na wodę, wilgoć i parę, które w łazience są przecież na porządku dziennym.

Jeśli zatem nie chcemy ryzykować eksperymentów i obawiamy się, że żadna roleta w łazienkowym oknie nie będzie dość bezpieczna, wybierzmy żaluzje. Zakupione na wymiar, od sprawdzonego producenta, będą nam służyć naprawdę długo. A przy okazji świetnie uzupełnią wygląd naszej łazienki - co do tego nie mam najmniejszych wątpliwości!

 

Podsumowując

Wybierając zasłonę do łazienki, kierujmy się przede wszystkim jej funkcjonalnością - musi być wytrzymała, odporna i łatwa w konserwacji. Jej aspekty dekoracyjne, choć również istotne, schodzą na dalszy plan. Szkoda byłoby bowiem zakupić przepiękną roletę czy żaluzję (np. drewnianą) i być zmuszonym do jej szybkiej wymiany. Prawda?

 

 

Tekst i dobór fotografii: Joanna Drewnowicz

Aranżacją wnętrz zajmuje się na co dzień. Pracuje przede wszystkim w Warszawie, ale realizowała także zlecenia poza granicami stolicy.

Konsultacja: Piotr Płocki

Od wielu lat prowadzi firmę projektującą i produkującą rolety i żaluzje. Firma działa na terenie Łodzi i Warszawy.