?

Mapa strony Kontakt

Do kuchni

Aranżacja okna w kuchni

Firanki i zasłony w oknie kuchennym powoli przestają mieć rację bytu – w zamian coraz częściej wybieramy rolety lub żaluzje, które są praktyczniejsze i łatwiej dają się wyczyścić


Rolety - wybór materiału

roleta materiałowa w kuchennym oknie

Wybór odpowiedniego materiału to podstawa w aranżacji kuchennego okna – zwłaszcza, gdy w pobliżu znajduje się zlewozmywak, zmywarka lub kuchenka. Wysoka temperatura, tłuszcz i woda sprawiają, że zwykła firanka szybko ulega zabrudzeniu. Natomiast rolety materiałowe z dodatkiem poliestruwystarczy przetrzeć wilgotną szmatką (ewentualnie z dodatkiem mydła lub płynu do naczyń). Co więcej, dzięki specjalnym włóknom, tkaniny te są odporne na osiadanie kurzu i brudu.


Coraz częściej łączymy kuchnię z jadalnią lub pokojem dziennym, zwłaszcza w nowym budownictwie mieszkaniowym lub w domkach jednorodzinnych. Wówczas równie pięknie będą się prezentować rolety rzymskie, które:

 • pasują one do każdej przestrzeni;
 • rozpraszają światło;
 • można je szybko ściągnąć i przeprać. 

Montowane są do ściany, sufitu lub bezpośrednio na oknie.

Gdy pomieszczenie jest mocno nasłonecznione przez większą część dnia, warto zastanowić się nad materiałem podgumowanym – chroni przed słońcem (efekt całkowitego zaciemnienia) i wścibskimi sąsiadami. Ponadto prosto i szybko usuniemy powstałe na nim zabrudzenia.

Zalety rolet:

 • stanowią nowoczesną dekorację;
 • duży wybór kolorów i materiałów;
 • łatwy montaż;
 • idealne zaciemnienie przestrzeni (kolory jasne przepuszczają ok. 40% światła; ciemne ok. 7%).

Jak montować?

Okno w kuchni jest często otwierane (zwłaszcza latem), dlatego najlepiej jest zamontować osłonę przeciwsłoneczną bezpośrednio na ramie okiennej.
 

A może żaluzje?

Żaluzje w oknie kuchennymŻaluzje aluminiowe to doskonała alternatywa dla rolety. Równie łatwo utrzymamy je w czystości (warto zaopatrzyć się  w szczotkę do czyszczenia listewek), są odporne na działanie pary i wilgoci. Mogą być sterowane za pomocą pokrętła lub łańcuszka. Możemy dowolnie wybrać kolor, rodzaj materiału (połysk/mat) czy szerokość. Możemy je zamontować w profilu szyby, okna lub ściany – w zależności od preferencji.

A co z żaluzjami drewnianymi? Ich miłośnicy powinni zastanowić się przed ich zamontowaniem w kuchni. Zalane (choćby przypadkowo) drewno może ulec wypaczeniu. Jest mniej odporne na działanie wilgoci czy pary. Lepiej zatem zdecydować się na żaluzje aluminiowe i dobrać po prostu ich kolorystykę w taki sposób, by stanowiły choć namiastkę ukochanej, drewnianej dekoracji. Jeśli jednak koniecznie musimy mieć w kuchni żaluzję drewnianą, pamiętajmy o tym, że istnieje ryzyko jej uszkodzenia i nie jest wykluczone, że w stosunkowo niedługim czasie pojawi się konieczność zakupu nowej.

 

 Zalety żaluzji aluminiowych:

 • dają możliwość precyzyjnego dawkowania światła słonecznego;
 • są ozdobą okna, nadają klimat pomieszczeniu;
 • są niezwykle funkcjonalne – łatwy montaż i konserwacja.

 

Okno kuchenne - praktyczne wskazówki

Jeśli chcemy zamontować profesjonalną osłonę przeciwsłoneczną, a jednocześnie pragniemy pozostać wierni tradycyjnym zasłonkom i firankom, pamiętajmy o kilku zasadach:

 • firanki w kuchni nie powinny być zbyt długie;
 • wybierajmy takie materiały, które łatwo dadzą się wyprać (np. len, bawełna);
 • nie stawiajmy zbyt dużej ilości przedmiotów na parapecie, gdyż trudniej będzie nam otworzyć okno oraz zaciągnąć roletę/żaluzje.


Jeśli na ścianach kuchni namalowane są mocne wzory (kwiatowe, roślinne), wybierajmy gładkie rolety. Na wzorzyste materiały możemy sobie pozwolić wówczas, gdy wnętrze jest stonowane i neutralne – wówczas faktura i różnego typu ornamenty ożywią przestrzeń. 

By rolety lub żaluzje służyły nam dłużej - czyśćmy je regularnie, by nie dopuścić do zbyt dużego zabrudzenia. Ale:

 • nie używajmy silnych detergentów – mogą one odbarwić materiał. 
 • nie pierzmy i nie prasujmy rolet materiałowych (wyjątkiem są jedynie rolety rzymskie)! 
 • jeśli mamy problem z usunięciem plam lub zacieków, skorzystajmy z pomocy profesjonalistów.

 

Tekst i dobór fotografii: Joanna Drewnowicz

Aranżacją wnętrz zajmuje się na co dzień. Pracuje przede wszystkim w Warszawie, ale realizowała także zlecenia poza granicami stolicy.

Konsultacja: Piotr Płocki

Od wielu lat prowadzi firmę projektującą i produkującą rolety i żaluzje. Firma działa na terenie Łodzi i Warszawy.