?

Mapa strony Kontakt

Do biura

Aranżacja okna w biurze

Dobór odpowiedniej dekoracji do okna biurowego jest trudniejsze, niż mogłoby się wydawać. Poza estetyką, która jest niewątpliwie istotna i wpływa na samopoczucie osób spędzających w pracy po kilka czy nawet kilkanaście godzin, istotna jest również funkcjonalność dekoracji.

Na co należy zwrócić uwagę wybierając dekorację okienną do biura?

  • na to czy w pomieszczeniu znajdują się komputery i na ich ustawienie względem okna/okien. Zdarza się, że stanowiska pracy rozmieszczone są zupełnie przypadkowo co doprowadza, zwłaszcza latem, do spięć pomiędzy pracownikami (osoba, której słońce świeci wprost w monitor, ma prawo do zaciągnięcia rolety, ale w ten sposób skazuje pracowników znajdujących się w drugiej części pomieszczenia na pracę w ciemnościach);
  • na to czy po zamontowaniu żaluzji/rolety, da się bez trudu otworzyć okna/okno. W pomieszczeniach klimatyzowanych można jeszcze jakoś sobie poradzić, gdy na zewnątrz panują upały rzędu 30 stopni Celcjusza, jednak pokoje bez klimatyzacji bezwzględnie wymagają wietrzenia. Jeśli zawieszenie żaluzji w jakikolwiek sposób ma utrudniać korzystanie z okna, lepiej wybrać inną dekorację;
  • na łatwość czyszczenia - jest to istotne zwłaszcza w dużych korporacjach, w których w jednym pomieszczeniu pracuje kilkadziesiąt osób. Dobrze jest wybrać roletę wykonaną z tworzywa, na którym kurz osadza się w mniejszym stopniu niż na zwykłym materiale. Pamiętajmy o osobach dbających o czystość w naszych biurach i jeśli jest taka możliwość, ułatwiajmy im pracę wybierając łatwą do czyszczenia dekorację okienną.

Roleta materiałowa
 
Rolety w oknach korporacjiSprawdzona wielokrotnie, świetnie zaciemniająca pomieszczenie, ale zdająca egzamin tylko w przypadku, w którym wszystkie stanowiska pracy znajdują się blisko okien. Jeśli choć jedno biurko znajduje się z dala od okna, a drugie - tuż przy nim (ustawione do niego "plecami"), powstanie konflikt interesów. Podniesienie rolety nawet o kilka centymetrów (zwłaszcza przy oknie wychodzącym na wschód) spowoduje, że słońce będzie świecić wprost na ekran uniemożliwiając całkowicie pracę siedzącej przy ferelnym biurku osobie. Pozostaje w tej sytuacji albo przestawienie mebli, albo wybór innej dekoracji okiennej.
 
Na zdjęciu po prawej mamy sytuację idealną dla wykorzystania rolety materiałowej, poniewż okna znajdują się blisko wszystkich stanowisk pracy. Niestety w życiowych realiach, sytuacje idealne zdarzają się nader rzadko. I właśnie z tego względu wielu przedsiębiorców wybiera nieco inne rozwiązanie, jakim są żaluzje pionowe, znane też jako...
 
Verticale
 
Verticale w biurzeNie tylko elegancko prezentują się w biurze, ale są też stosunkowo łatwe w konwerwacji i czyszczeniu. O wiele wygodniej jest również regulować dopływa światła do pomieszczenia, w którym są zamontowane. Co istotne, dostępne są obecnie w tak dużej gamie kolorów, że bez trudu można dopasować je do każdego wnętrza. Wykonywane są też z coraz bardziej różnorodnych tkanin.

Sprawdziły się już w korporacjach, gabinetach kosmetycznych i fryzjerskich, a nawet na uczelniach. Czemu zatem nie miałyby spełnić swojej roli w małej lub średniej firmie, a nawet w domowym biurze?

To dekoracja naprawdę uniwersalna, a przy tym nowoczesna i estetyczna. Zresztą jej popularność najlepiej o tym świadczy :)Dekoracja okienna dla domowego biura

żaluzje aluminiowe domowe biuroCoraz więcej przedsiębiorców, ale i pracowników firm o różnych profilach działalności, do biura zagląda sporadycznie - w celu omówienia konkretnego projektu w większym gronie lub przeprowadzenia "burzy mózgów". Praca zdalna z roku na rok zdobywa coraz więcej zwolenników, a badania wykazują (o czym wspominał choćby, już w 2009 roku, Dan Pink podczas TEDtalks), że osoby mające elastyczny czas pracy i możliwość wykonywania jej w dowolnym miejscu, pracują nie tylko chętnie, ale też kreatywniej i wydajniej! Ważne jest zatem zadbanie o to, by i w warunkach domowych pracowało nam się świetnie. Letnie słońce, niestety, może nam tę pzyjemność czerpaną z pracy (nie, to nie jest oksymoron!) skutecznie zaburzyć. Co zatem robić?
 
Tu mamy całkowitą dowolność wyboru. W oknach możemy zawiesić żaluzje drewniane, aluminiowe, rolety materiałowe w kasetkach, rzymskie, dzień noc - co tylko przyjdzie nam do głowy i co będzie komponowało się z wnętrzem na tyle, by nie wywoływać w naszej głowie niepotrzebnego chaosu (rozproszenie uwagi nie jest czymś pożądanym w pracy). Mnie osobiście najbardziej odpowiadają żaluzje aluminiowe, choć nie wykluczam zamiany ich w najbliższej przyszłości na żaluzje drewniane.


Tekst i dobór fotografii: Ewelina Szczecińska

Z wykształcenia dziennikarz. Od 2007 roku prowadzi firmę projektującą i pozycjonującą strony internetowe, wcześniej pracowała między innymi w Telekomunikacji Polskiej i u providera sieci Internet. Problematykę aranżacji okien w biurach zna z autopsji ;)

Konsultacja: Piotr Płocki

Od wielu lat prowadzi firmę projektującą i produkującą rolety i żaluzje. Firma MULTIROLETY działa na terenie Łodzi i Warszawy.